اقدامات خصمانه حاکمان سعودی روابط ایران و عربستان را تیره و تار کرد

نوشته شده در تاریخ: 21 مهر 1400-16:10
اقدامات خصمانه حاکمان سعودی روابط ایران و عربستان را تیره و تار کرد

جلال رشیدی کوچی با اشاره به اینکه یک خبرگزاری فرانسوی ادعا کرده عادی سازی روابط تهران و ریاض به زودی اعلام می‌شود، گفت: پیش از اتفاقات چند سال اخیر روابط ایران و عربستان همانند سایر همسایگان مناسب بود، اما در طول چند سال اخیر روابط از حالت حسنه به حالت خصمانه تغییر کرد.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی به دلایل خصمانه شدن روابط تهران و ریاض اشاره کرد و گفت: مقامات عربستان مواضع خصمانه ای علیه ایران گرفتند، سپس شاهد حادثه منا بودیم و به دنبال آن حمله ناجوانمردانه عربستان به یمن، باعث شد روابط دو کشور اسلامی تیره و تار شود.

وی ادامه داد: روابط تهران و ریاض تا جایی پیش رفت که مقامات سعودی ایران را تهدید می کردند و ولیعهد جوان و ناپخته مواضع نامناسبی علیه ایران اتخاذ می کرد اما به نظر می رسد حاکمان عربستان به این نتیجه رسیده اند که اگر قرار است کشورشان تقویت شود باید نگاهشان به منطقه بوده و چشمشان را از کشورهای خارج از منطقه بردارند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس با اشاره به تاکید ایران بر اصول خود، بیان کرد: توافق ریاض و تهران گام مثبتی است؛ ایران و عربستان مشترکات دینی و مذهبی بسیاری دارند و امیدواریم با این حرکتی که صورت می گیرد بساط جنگ در یمن بر چیده شود و حاکمان عربستان سر عقل بیایند و گذشته خود را جبران کنند.

 

نامحدودبزرگترین پایگاه تحلیلی خبری فارسی زبان