• به

  نامحدود

  ،

  بزرگترین پایگاه تحلیلی خبری فارسی زبان

  خوش آمدید.
 • امروز: جمعه 8 بهمن 1400
 • آخرین به روز رسانی: جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۱

علی باقری به وین رفته تا توافق کند

علی باقری به وین رفته تا توافق کند
 • نامحدود  
 • 10 آذر 1400-17:43
 • 17 بازدید

گروه سیاست نامه نیوز: تیم مذاکره کننده ایران به سرپرستی علی باقری در وین به سر می برد اما درباره نتیجه مذاکرات تحلیل های متفاوتی مطرح می شود. صهیونیست ها طوری موضع گیری می کنند که گویی دولت بایدن در آستانه توافق با ایران است، در مقابل سیاسیون داخل ایران اعم از اصولگرا و اصلاح طلب معتقدند «چون تیم مذاکره کننده همان تیم سعید جلیلی هستند عملا قصد و نیتی برای توافق ندارند بنابراین توافقی در کار نخواهد بود».

سیدحسین نقوی حسینی در گفتگو با نامه نیوز درباره تحلیل های متناقض راجع به نتیجه مذاکرات وین گفت: تیم مذاکره کننده فعلی در وین مذاکره برای نتیجه می کند و نتیجه هم از قبل اعلام شده است چون جمهوری اسلامی راهبردش را در مذاکرات صریح اعلام کرده است. براساس این راهبرد «لغو همه تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران» باید نتیجه مذاکرات باشد و ثانیا تضمین برای پایداری بر تعهدات داده شود.

وی افزود: فردا دولت دیگر نباید در آمریکا روی کار آید و بخواهد مثل ترامپ همه چیز را عوض کند، این شرط مذاکرات است. اگر تأمین شود مذاکرات به نتیجه می رسد اما اگر تأمین نشود جمهوری اسلامی مذاکرات را ادامه نخواهد داد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره عزم جدی علی باقری و تیمش برای توافق نکردن در وین اظهار کرد: اعضای تیم مذاکره کننده، متخصصان و کارشناسان عالی رتبه از وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی مختلف هستند، آنها به وین رفتند تا توافق کنند که تحریم ها لغو شود.

وی ادامه داد: تیم مذاکره کننده ایران قطعا برای توافق به وین رفته است و قطعا هم باید نتیجه بگیرند، منتها نتیجه باید «لغو کلیه تحریم ها» و «ضمانت پایداری لغو» باشد. اگر این دو موضوع اتفاق نیفتد مطمئنا ما یک بار دیگر نباید کلاه سرمان برود بنابراین این طور نیست که تیم مذاکره کننده ایران نمی خواهد در وین توافق کند. حتما برای توافق رفته است و تلاش هم می کند این اتفاق بیفتد.

 
 

نقوی حسینی گفت: آمریکایی ها بالاخره یک طرف این مذاکره بودند و خروج ترامپ از برجام باعث توقف اجرای تعهدات دو طرف شد بنابراین اروپایی ها باید اول تکلیف شان را با آمریکا روشن کنند. اگر اروپایی ها تکلیف شان را آمریکایی ها روشن نکنند و آمریکایی ها تحریم های ثانویه را لغو نکنند، معلوم است که جمع بندی با اروپا، چین و روسیه به نتیجه نمی رسد.

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن