• به

  نامحدود

  ،

  بزرگترین پایگاه تحلیلی خبری فارسی زبان

  خوش آمدید.
 • امروز: جمعه 8 بهمن 1400
 • آخرین به روز رسانی: جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲

طرح سیستان راهی برای ارتقاء دانش مردم در حفاظت از محیط‌ زیست منطقه

طرح سیستان راهی برای ارتقاء دانش مردم در حفاظت از محیط‌ زیست منطقه
 • نامحدود  
 • 18 اردیبهشت 1400-16:49
 • 66 بازدید

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طرح سیستان آغاز شده و توانسته در مسیر صحیح حرکت خود قرار گیرد که با اجرای آن شاهد ارتقای دانش و معیشت مردم منطقه خواهیم بود.

به گزارش کانال نامحدود به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، احمدرضا لاهیجان‌زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست در اولین جلسه آنلاین کمیته بررسی و تصویب طرح‌های کوچک زودبازده تحت طرح مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و توسعه اقتصادی - اجتماعی سیستان با تأکید بر لزوم شفافیت و پاسخگویی در فرآیند اجرای طرح‌های زودبازده، اظهار کرد: طرح سیستان آغاز شده و توانسته در مسیر صحیح حرکت خود قرار گیرد که با اجرای آن شاهد ارتقای دانش و معیشت مردم منطقه خواهیم بود.

وی افزود: طرح سیستان، یک طرح توسعه‌‎ای با رویکرد ناحیه‌محور است.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: هدف طرح سیستان، حمایت از طرح‌های کوچک زود بازده، ظرفیت‌‎سازی و ارتقاء دانش جوامع محلی، ارتقاء ظرفیت و توان مجموعه‌ها در سطح استان، انتقال ایده‌های نو سازگار با فرهنگ و اقلیم منطقه و ارتقاء معیشت مردم در حوزه سیستان در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی منطقه است.

همچنین در ادامه این نشست، ندا فلسفی سرپرست طرح ملی مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی- اجتماعی سیستان، گفت: طرح سیستان در بخش حمایت از طرح‌های کوچک زودبازده، نقش تسهیل‌گری را ایفا می‌کند و هدف آن تسهیل بررسی وضع موجود و شناخت تهدیدها و مزایا، معرفی فناوری‌های نوین سازگار با شرایط اقلیمی منطقه، حمایت از نوآوری و اجرای ایده‌های نوین، جمع‌آوری درس آموخته‌ها و تعمیم دستاوردها است.

وی یادآور شد: طرح‌های کوچک زودبازده با هدف کاهش ریسک، امکان آزمودن و یادگیری سریع همزمان با توزیع منابع مالی محدود در راستای تقویت ظرفیت نهادی و کمک به ارتقاء معیشت مردم اجرایی می‌شود.

سرپرست طرح سیستان همچنین با اشاره به تهیه دستورالعمل اجرایی طرح‌های کوچک زودبازده، گفت: این جلسه با هدف به اشتراک‌گذاری و تبادل نظر ارکان اصلی دستورالعمل برگزار شده است و در صورت موافقت اعضای کمیته تصویب و ارزیابی، عملیاتی خواهد شد.

فلسفی ادامه داد: براساس این دستورالعمل، فراخوان دریافت طرح‌های پیشنهادی از سوی تشکل‌ها و سازمان‌های مردمی از طریق وبسایت دفتر برنامه توسعه ملل متحد و رسانه محلی منتشر می‌شود، طرح‌های دریافت شده پس از طی مراحل ارزیابی توسط کمیته مربوطه تصویب و موافقت نامه بین دفتر توسعه ملل متحد و مجموعه منتخب محلی انعقاد می‌شود.

وی افزود: اعضای کمیته ارزیابی و تصویب شامل ترکیبی از نمایندگان دفتر توسعه ملل متحد، سازمان حفاظت محیط زیست، طرح سیستان، وزارت امور خارجه، استانداری سیستان و بلوچستان، نماینده تخصصی دستگاه‌های استانی و تشکل‌های مردمی است.

همچنین در ادامه این نشست "مازن قرض‌الدین"، معاون نماینده مقیم دفتر برنامه توسعه ملل متحد در ایران، به موضوع تجارب ارزشمند ایران در زمینه کمک‌های مالی کوچک مقیاس اشاره کرد.

وی همچنین نقش کمیته بررسی طرح‌های کوچک زودبازده، در فرآیند انتخاب طرح‌‎ها را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: تمام موارد کلیدی از قبیل اهداف، زمان‌بندی، اجرا، پایش شاخص‌ها و پرداخت اقساط طرح‌ها باید به طور کامل در طرح‌های پیشنهادی ارائه شده توسط مجریان مشخص باشد تا در پایان اجرای طرح‌ها، به وضوح بتوان تأثیرگذاری منابع اختصاص یافته را مشاهده، ارزیابی و پایش کنیم.

معاون نماینده مقیم دفتر برنامه توسعه ملل متحد در ایران تأکید کرد: در تلاش هستیم با رویکردی کاملاً روشن و شفاف، فرآیند طرح‌های کوچک زودبازده را پیش ببریم.

همچنین زنگنه، معاون اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان، نیز با ابراز رضایت از فرآیند اجرایی شدن طرح مذکور، به تسریع در فرآیند اجرای فعالیت‌های میدانی در منطقه، اهمیت واگذاری فعالیت‌‎ها به نهادها و گروه‌های محلی با اولویت مجموعه‌های بومی و استانی در راستای کمک به نهادسازی و توانمندسازی در استان و اختصاص دو محور از مجموعه محورهای طرح‌های کوچک زودبازده، به موضوع ارتباط با افغانستان و تجارت، بازاریابی و صادرات محصولات تأکید کرد.

همچنین در این جلسه، گلریز نماینده وزارت امور خارجه نیز با ابراز خرسندی از اجرای طرح مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی اجتماعی سیستان و پیشرفت‌های حاصله، به موضوع سابقه همکاری وزارت امور خارجه به برنامه اعتبارات خرد تسهیلات محیط زیست جهانی (SGP)  اشاره و بر لزوم استفاده از تجربه موجود در این زمینه تأکید کرد.

وی همچنین از ارائه طرح‌ها در طرح حاضر و همچنین هدف طرح مبنی بر برقراری ارتباط بیشتر با کشور افغانستان استقبال کرد.

گفتنی است، طرح مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و توسعه اقتصادی - اجتماعی سیستان توسط اتحادیه اروپا و برنامه توسعه ملل متحد تأمین مالی شده است و این جلسه با حضور دست‌اندرکاران مرتبط از سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه توسعه ملل متحد، معاونت اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان و وزارت امور خارجه برگزار شد.

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن