• به

  نامحدود

  ،

  بزرگترین پایگاه تحلیلی خبری فارسی زبان

  خوش آمدید.
 • امروز: پنجشنبه 8 آبان 1399
 • آخرین به روز رسانی: پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۸

پاسخ فدراسیون شطرنج به شائبه مهندسی در انتخابات

پاسخ فدراسیون شطرنج به شائبه مهندسی در انتخابات
 • نامحدود  
 • 22 مهر 1399-11:11
 • 7 بازدید

فدراسیون شطرنج کشورمان در خصوص انتشار برخی مطالب در خبرگزاری تسنیم پیرامون شائبه‌های انتخاباتی، جوابیه‌ای برای این خبرگزاری ارسال کرد.

به گزارش کانال نامحدود به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در چند روز گذشته یک گزارش با تیتر «حضور سوال‌برانگیز پهلوان‌زاده در مجمع انتخاباتی فدراسیون شطرنج/ انتقاد‌های پنهان از معرفی نماینده مربیان» و یک مصاحبه با تیتر «داور بین‌المللی شطرنج: شائبه مهندسی در انتخابات وجود دارد/ به وزارت ورزش نامه می‌نویسیم» در خبرگزاری تسنیم منتشر شد.

به دنبال انتشار این مطالب، فدراسیون شطرنج با ارسال جوابیه‌ای، درباره این شائبه‌های انتخاباتی مواردی را مطرح کرد که عینا در زیر می‌خوانید:

«فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران در هفت ماه گذشته که با حضور فرهاد نیکوخصال به صورت سرپرستی اداره شده است همواره تابع قانون بوده و ضمن فراهم کردن شرایط برای برگزاری مجمع انتخاباتی در این فدراسیون هیچ‌گونه اقدام شائبه برانگیزی صورت نداده است. از آنجا که در چند ماه اخیر خبرگزاری تسنیم چندین مصاحبه و مطلب علیه این فدراسیون منتشر کرده و اخیرا نیز دو مطلب با عناوین (داور بین المللی شطرنج؛ شائبه مهندسی در انتخابات وجود دارد/به وزارت ورزش نامه می نویسیم) در مورخ 20 مهر ماه 99 و (حضور سوال برانگیز پهلوان زاده در مجمع انتخاباتی فدراسیون شطرنج/انتقادهای پنهان از معرفی نماینده مربیان) در مورخ 18 مهر ماه 99، مبنی بر اینکه: «قرار است انتخابات به صورت مهندسی شده برگزار شود و چیدمان برخی از اعضای مجمع به صورت غیرقانونی بوده». این فدراسیون بر آن شد توضیحاتی را برای تنویر افکار عمومی و رفع هرگونه شبهه ارائه دهد:

1- در خصوص انتخاب نماینده مربیان برای حضور در مجمع انتخاباتی همانطور که در اساسنامه فدراسیون قید شده شخصی می‌تواند در این مجمع حضور داشته باشد که دارای بالاترین مدرک مربیگری باشد و همچنین در یک سال گذشته بیشترین فعالیت را در فدراسیون داشته باشد. امیررضا پوررمضانعلی مربی ارشد فدراسیون جهانی شطرنج است که در سال 2018 با تیم ملی افغانستان موفق شد در مسابقات المپیاد جهانی گرجستان عنوان قهرمانی را کسب کند. لازم به یادآوری است نامبرده در حال حاضر استاد بزرگ فدراسیون جهانی و همچنین هدایت تیم ملی بانوان را نیز برعهده دارد و تنها مدرس فدراسیون جهانی در ایران است.

2- درباره انتخاب مهرداد پهلوان‌زاده به عنوان نماینده داوران نیز لازم به توضیح است ایشان بیش از 30 سال سابقه داوری شطرنج دارند که آغاز آن داوری در مسابقات بزرگ قهرمانی 3000 نفری در تهران به سال 1369 باز می‌گردد. او سابقه داوری در 6 المپیاد جهانی، مسابقات کاندیداهای قهرمانی جهان و سرداوری در چندین دوره از مسابقات قهرمانی آسیا، چندین دوره مسابقات قهرمانی غرب آسیا، دو دوره بازی‌های آسیایی،‌ 4 دوره مسابقات داخل سالن آسیا و ... را نیز در کارنامه خود دارد و در سال جاری هم به عنوان یکی از داوران منتخب فدراسیون جهانی برای قضاوت در مسابقات المپیاد آنلاین جهانی شطرنج شرکت داشته و می‌توان گفت که کمتر داوری حتی در جهان چنین کارنامه پرباری دارد. پهلوان‌زاده تنها داور بین‌المللی دارای درجه A کشور است و پس از ایشان دیگر داوران بین‌المللی کشور دارای درجات B ، C و یا در برخی موارد D هستند.

3- در خصوص اعتراض آقای احمد رضایی قلعه که در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم عنوان کردند، انتخاب نفرات برای حضور در مجمع انتخاباتی مهندسی شده است باید گفت: فدراسیون شطرنج این آمادگی را دارد تا نامبرده با ارائه رزومه داوری خود در دو سال اخیر به صورت شفاف به فدراسیون (پس از بررسی کارشناسی) پاسخ مناسب تهیه و ارائه کند.

لازم به یادآوری است که برای انتخاب هر کدام از نفرات به عنوان نماینده بازیکنان، مربیان و داوران برای حضور در مجمع انتخاباتی، فدراسیون شطرنج چند گزینه را به وزارت ورزش و جوانان معرفی کرده و تنها به یک اسم اکتفا نشده است.

4- مهرداد پهلوان‌زاده رئیس سابق فدراسیون شطرنج هیچگونه ثبت‌نامی برای انتخابات جدید فدراسیون انجام نداده است و صحبت از اینکه وزارت ورزش و جوانان از او خواسته که به صحنه انتخابات وارد نشود، کذب محض است.

5- برگزاری تنها یک مجمع انتخاباتی استانی برای تعیین رئیس هیئت، نشان‌دهنده سلامت کاری فدراسیون شطرنج است و انگ‌هایی به مانند چیدمان نفرات برای مهندسی انتخابات تهمت، افترا و خلاف شرعی و عرفی جامعه ما است و در خور شأن عملکرد صادقانه فدراسیون شطرنج نبوده و نیست این در حالی است که در هفت ماه گذشته تنها مجمع انتخاباتی برگزار شده توسط فدراسیون شطرنج انتخابات هیئت استانی اردبیل بوده است.

محسن سمیع‌زاده فشخامی
سرپرست دبیری فدراسیون»

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن