• به

  نامحدود

  ،

  بزرگترین پایگاه تحلیلی خبری فارسی زبان

  خوش آمدید.
 • امروز: دوشنبه 3 تیر 1398
 • آخرین به روز رسانی: دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۱

چه چیزی طعم قهوه شما را تعیین می‌کند

چه چیزی طعم قهوه شما را تعیین می‌کند
 • نامحدود  
 • 18 مهر 1397-11:46
 • 72 بازدید

تلخ یا شیرین؟

چه چیزی طعم قهوه شما را تعیین می‌کند.

آیا قهوه ای که می‌نوشید به اندازه کافی شیرین نیست؟ می‌‌خواهید شیرین ترش کنید. شاید نیاز است تا لیوان سفیدتان را با رنگ دیگری عوض کنید.

 طبق یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله Flavor، رنگ لیوان قهوه ای که صبح ها می‌نوشید بر چگونگی طعم آن تاثیر بسزایی دارد. لیوان های سفید رنگ باعث می‌شوند تا درک بالایی از مزه قهوهء خود داشته باشید، در حالی که لیوان های آبی و شفاف حس شیرین تر بودن قهوه را به افراد القا می‌کنند.

در دو آزمایش، محققان استرالیایی 54 نفر را در معرض چند فنجان قهوه با ویژگی های متفاوت قرار دادند به این ترتیب که آن ها در این آزمایش از فنجان های سفید، بلور و آبی برای سرو قهوه استفاده کردند. نمونه های بررسی شده نشان داد که قهوه های نوشیده شده در لیوانهای سفید رنگ دارای کمترین و یا بیشترین شیرینی بودند.

این تحقیق در ادامهء آزمایشات دیگری بود که در آن نشان داده شد استفاده از فنجان های پلاستیکی در رنگ های مختلف بر روی تصور افراد نسبت به شکلات داغ تأثیر می گذارد. (لیوان های نارنجی و کرم رنگ یک طعم شکلاتی بیشتری نسبت به فنجان سفید می دهد) و اینکه قهوه های سرو شده در لیوان های آبی رنگ، رایحه ملایم تری نسبت به دیگر رنگ ها داشته اند.

اما این آزمایش برای یک باریستای بومی منطقه (آزمایش کننده طعم قهوه) با خطا مواجه شد: در گفتگویی که بین یک کافه دار که با یک باریستا صورت گرفت نشان داده شد، که طعم تلخ قوه با استفاده از لیوان سفید بسیار بارزتر از زمانیست که آن را در لیوان های شفاف و شیشه ای سرو می‌کند.

محققان معتقدند که دلیل افزایش شدت ادراکات نسبت به طعم قهوه تفاوتی ست که بین رنگ لیوان های  قهوه ای و سفید وجود دارد. زمانی که قهوه را در یک لیوان با پس زمینه سفید و روشن می‌بینید جلوه بیشتری دارد به همین دلیل قدرت درک مزه قهوه افزایش می‌یابد و در نتیجه میزان تلخی را بیشتر و شرینی آن را کمتر نمایان می‌کند.

بنابراین اگر قوه شما مزه عجیب و غریبی می‌دهد، اول رنگ لیوان قهوه را چک کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

انصراف از پاسخ دادن